odzyskiwanie szarej wody

Oszczędzanie na instalacji wodno kanalizacyjnej – Szara Woda

Jak oszczędzać na zużyciu wody czystej?

Wśród mieszkańców wielkich miast i co raz częściej małych miejscowości podłączenie do systemu kanalizacji miejskiej jest naturalną rzeczą, co dla jej użytkowników jest bardzo kosztowne. Cena za zużycie wody wzrasta, a my obywatele możemy tylko spokojnie patrzeć jak nasze pieniądze dosłownie przeciekają nam przez palce podczas mycia rąk… W jaki sposób zaoszczędzić na zużyciu wody? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć, bo zależy nam aby koszty eksploatacji instalacji wodno-kanalizacyjnej były jak najniższe.

Co to jest szara woda?

Szara woda to zanieczyszczona woda powstała w wyniku codziennego korzystania z instalacji wodno kanalizacyjnej, z pominięciem sedesu i pisuaru. Innymi słowy jest to produkt uboczny naszego codziennego korzystania z dobrodziejstw rozwiniętej cywilizacji. Najczęściej szara woda trafia do systemu kanalizacji miejskiej ale można chociaż część tej wody odzyskać i wykorzystać ponownie np. do spłukiwania toalety lub do podlewania roślin. Zgodnie z Wikipedia.org, 50-80% wody ściekowej można ponownie wykorzystać pod postacią szarej wody.

Jak odzyskać szarą wodę z systemu wodno-kanalizacyjnego?

Najłatwiejszą metodą odzyskiwania szarej wody jest skierowanie jej bezpośrednio do ogrodu i wprowadzenie jej bezpośrednio pod powierzchnię ziemi systemem nawadniania podpowierzchniowego. Nada się do tego najlepiej woda wykorzystywana do zmywania naczyń. Nie jest to jednak metoda najtańsza, poza tym musimy zastosować się do stosownych regulacji prawnych w tym zakresie. Możemy również skierować ją do płukania toalet po wstępnym oczyszczeniu prostymi filtrami, aby nie płacić dodatkowo za czystą wodę do płukania muszli ustępowych. Takie rozwiązanie powinno być priorytetem podczas planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Odzyskiwanie ciepła z szarej wody

Oprócz ponownego przetworzenia, recyclingu szarej wody możemy również wykorzystać ją jako źródło energii cieplnej. Takie zastosowanie polega na wstępnym podgrzaniu wody wpływającej do instalacji grzewczej za pomocą ciepłej wody wypływającej z kranu przy zastosowaniu przeciwprądowego wymiennika ciepła

Używanie deszczówki jako alternatywy dla szarej wody

Podczas pory deszczowej uwalniają się bardzo duże ilości wody, które możemy gromadzić do późniejszego wykorzystania w ogrodzie. Zamiast płacić za nawadnianie gruntu czystą wodą lub szarą uprzednio przetworzoną, możemy gromadzić zapasy wody, które z powodzeniem można wykorzystać do podlewania ogrodu. Do tego celu przyda się system z podziemnym zbiornikiem do gromadzenia deszczówki.

Jaki wpływ na środowisko wywiera stosowanie szarej wody ?

Przede wszystkim zmniejszamy zużycie wody czystej, co samo w sobie jest już dużą oszczędnością ale również z perspektywy ekologicznej jest bardziej korzystne dla naturalnych zasobów naszej planety. Miękka woda, zmiękczona środkami do zmywania naczyń doskonale nadaje się do podlewania roślin, ponieważ powoduje ich nawilżenie i stymuluje wzrost. Jednak systemy do odzyskiwania szarej wody są wciąż drogie ale cena wody nieustannie wzrasta, wraz z poziomem zanieczyszczenia środowiska. Nie ma lepszego filtra niż ziemia, zatem wprowadzanie wstępnie oczyszczonej szarej wody do gruntu powinno być naszym obowiązkiem. Jesteśmy obywatelami planety ziemia i powinniśmy o nią dbać, dla następnych pokoleń.

5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

error: Treść jest chroniona
Scroll to Top