wideo inspekcja kanalizacji warszawa

Przeprowadzanie Wideo Inspekcji w Instalacji Kanalizacyjnej

Dlaczego monitoring kanalizacji jest kluczowy przy diagnostyce rur?

Rury odpływowe oraz te w instalacji wewnętrznej mogą ulec zapchaniu lub uszkodzeniu w sposób normalnego użytkowania. Rury wykonane z PVC, które aktualnie stosuje się w instalacjach kanalizacyjnych, ulegają zapchaniu w mniejszym stopniu niż żeliwne, które praktycznie wyszły już z użycia w instalacjach domowych. Prosty sposób instalacji umożliwia praktycznie każdemu położenie rur, a łączenia na rurach posiadają gumowe uszczelki które zapobiegają przeciekowi rury jak i dostawaniu się wody z zewnątrz. Aktualnie na rynku dostępne dwa rodzaje pomarańczowych rur PVC do różnych zastosowań. Lite, dużo droższe, bardziej wytrzymałe, do zastosowań w miejscach narażonych na nadzwyczajne obciążenie oraz rury z rdzeniem spienionym stosowane do pionów i miejsc pozbawionych nadmiernego nacisku.

Gdy zainstalujemy rury kanalizacyjne, a następnie rozpoczniemy wylewanie podłóg i chodników, wideo inspekcja jest praktycznie jedyną metodą na diagnostykę układu rur, ponieważ nie ma innej szansy na sprawdzenie dokładnej przyczyny powstania zatoru, jeśli takowy powstanie.

Co wpływa na drożność rur kanalizacyjnych?

Główną przyczyną awarii instalacji kanalizacyjnej jest jej zapchanie. Zapchanie rur może z kolei być spowodowane przez kilka czynników o których warto wiedzieć już podczas projektowania instalacji kanalizacyjnej.

  • Źle zaprojektowany spadek instalacji.

Przyjmuje się że spadek instalacji powinien wynosić od 1,5 do 2%. Niekiedy zachowanie spadku jest bardzo trudne, zwłaszcza przy kolejnych kondygnacjach budynku, gdzie jest mniej miejsca i trzeba planować z zachowaniem zasady że im mniej pionów kanalizacyjnych tym instalacja tańsza i łatwiejsza do inspekcji.

Brak zachowania spadku skutkuje zarastaniem rur i szybką utratą ich drożności. Sprawdzenie prawidłowości spadku, zaraz po oddaniu instalacji, jest praktycznie niemożliwe bez telewizyjnego  monitoringu sieci kanalizacyjnej, ponieważ w zalanej podłodze nie widzimy rury.

Obraz lisa runnels z Pixabay
  • Źle położone rury

Czasem zdarza się że rury kanalizacyjne są ułożone w taki sposób że łączenia biegną wraz z kierunkiem przepływu wody, co nie jest właściwą praktyką, ponieważ takie ułożenie może spowodować rozłączanie się instalacji i przerwanie jej drożności. Niestety jednoznaczne określenie czy instalacja została ułożona prawidłowo nie jest możliwe bez inspekcji TV, zatem jeśli budynek zostanie oddany do użytku to czasem i po kilkunastu latach będzie czekała nas całkowita wymiana instalacji, co jest bardzo uciążliwe i kosztowne.

Obraz Paul Brennan z Pixabay
  • Niewłaściwie dobrane rury

Rury kanalizacyjne cechują się różną średnicą,  grubością ścian oraz rodzajem ścian. Każde z nich stosuje się do określonych elementów instalacji z zachowaniem zasad stosowania. Jeśli w miejscu narażonym na obciążenie położymy rurę z rdzeniem spienionym, to możemy się spodziewać że za jakiś czas rura pęknie pod nadmiernym obciążeniem i cały odcinek będzie trzeba wymienić. Zdarza się również że w węzłach instalacji zastosowane są rury o zbyt małej średnicy, co ogranicza ich przepustowość. Taka sytuacja powinna zostać zdiagnozowana w pierwszej kolejności, zanim rozpoczniemy udrażnianie rur i do tego celu również posłuży nam kamera wideo, którą wprowadzamy bezpośrednio do instalacji.

Obraz Peter Novotny z Pixabay
  • Nie zachowanie należytej ostrożności podczas zasypywania i zagęszczania ziemi wokół rur.

Może się zdarzyć że rury zostaną zasypane ziemią zawierającą ostre kamienie, co podczas utwardzania i zgęszczania ziemi może być przyczyną mechanicznego uszkodzenia instalacji. Innym przypadkiem jest nieopatrzne wprowadzenie ziemi lub betonu do rur poprzez niezabezpieczone wloty. Niestety bez wideo inspekcji kanalizacji przy wykorzystaniu kamery TV, nie będziemy w stanie ustalić czy przyczyną zatoru jest działanie wykonawców instalacji kanalizacyjnej.

  • Słabej jakości woda.

Woda o bardzo wysokiej twardości, bogata w wodorotlenki sodu i magnezu, bez odpowiedniego filtrowania przed wprowadzeniem do kanalizacji, będzie powodowała gromadzenie się osadów kamienia w rurach. Gromadzący się kamień jest doskonałym miejscem zaczepienia pozostałych odpadów przepływających przez rury. Gromadzący się kamień można rozbić na kilka sposobów ale ustalenie czy przyczyną zapychania się instalacji jest kamień wymaga specjalnego sprzętu, np. kamery samojezdnej do video monitoringu sieci kanalizacyjnej.

  • Odpady tłuszczowe, celuloza oraz inne ciała stałe wrzucane do instalacji.

Podczas normalnego użytkowania może się zdarzyć że odpady tłuszczowe, papier czy śmieci wyrzucane do urządzeń sanitarnych zablokują sieć kanalizacyjną. Aby zdiagnozować przyczynę, zanim rozpoczniemy udrażnianie rur, niezbędnym jest przeprowadzenie monitoringu kanalizacji, a w tym celu doskonały narzędziem będzie kamera do video inspekcji kanalizacji.

Jak poradzić sobie z zatorem w kanalizacji?

Gdy przeprowadziliśmy już video monitoring TV instalacji kanalizacyjnej i znamy przyczynę zapchania rury możemy przystąpić do jej udrażniania lub ewentualnie do usunięcia uszkodzonego fragmentu instalacji. Jeśli nie wiesz jak to zrobić samodzielnie, zdaj się na specjalistów. SIDEX posiada w swym arsenale różnego rodzaju kamery do video inspekcji kanalizacji. Znajdziesz nas wpisując w wyszukiwarkę hasła takie jak Udrażnianie odpływów, przepychanie rur czy monitoring kanalizacji. Zapraszamy!

5/5 - (3 votes)
error: Treść jest chroniona
Scroll to Top