urządzenia sanitarne w łazience

Najczęstsze Błędy Podczas Udrażniania Rur

Urządzenia sanitarne

Postanowiliśmy przedstawić najczęstsze błędy popełniane podczas udrażniania rur i urządzeń sanitarnych, co pozwoli wam uniknąć uszkodzeń instalacji kanalizacyjnej w waszym domu lub mieszkaniu. Zanim jednak zaczniemy, pamiętaj, koniecznie używaj masek i rękawic ochronnych oraz bardzo ostrożnie posługuj się detergentami, ponieważ te są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia domowników. Dodatkowo, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń w których przeprowadzasz udrażnianie rur. Zaniechanie tych podstawowych zasad może narazić twoje zdrowie.

Udrażnianie umywalek i zlewów

Rozpoczniemy od zlewów i umywalek ponieważ te zapychają się najczęściej. Zanim wykonasz jakiekolwiek czynności, pamiętaj – sprawdź syfon pod zlewem lub umywalką. Używanie przepychacza czy granulatu sodowego w sytuacji gdy syfon jest zapchany może spowodować:

  • oberwanie syfonu
  • poparzenia ługiem sodowym który nie przepłynie przez syfon
  • uszkodzenie urządzenia sanitarnego

Pamiętaj o tym że sprężynę mechaniczną możesz zastosować tylko do odpływu zlewu lub umywalki. Gdy wprowadzisz sprężynę bezpośrednio do umywalki, również możesz oberwać syfon i zniszczyć instalację. Jest to jeden z częstych błędów domowych hydraulików.

Pamiętaj o podstawieniu miski lub wiadra pod urządzenie

Podczas odkręcania syfonu woda stojąca w umywalce oraz szlam z syfonu wypłyną, więc musisz przygotować się na to podstawiając zbiornik do którego zlejesz odpady. Wyczyść porządnie syfon. Nie należy pozostawiać osadu ponieważ problem z zapychającą się umywalką, pojawi się ponownie w krótkim czasie od naprawy urządzenia sanitarnego.

Pamiętaj aby szczelnie dokręcić wszystkie elementy instalacji

Pozostawienie nieszczelnej instalacji, niedokręconego syfonu, pominiecie uszczelek zawsze skutkuje tym samym. Woda będzie stopniowo zalewać pomieszczenie. Często syfon i przyłącze do odpływu kanalizacyjnego znajduje się w szafce i zanim wykryjesz awarię, sąsiad z dołu może mieć całkiem pokaźną plamę na suficie. Woda jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju wszelkiego życia, w tym pleśni, zatem drewniane elementy wyposażenia pomieszczenia mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.

Przepychanie sedesu

Najczęstszym błędem podczas przepychania sedesu jest nieprawidłowe użycie sprzętu do udrażniania. Gumowy przepychacz, z pozoru proste urządzenie działa na dwa sposoby – albo wtłacza słup wody do rur albo zasysa wodę powodując zassanie zatoru i wydobycie go z sedesu. Jeśli na zmianę będziesz wtłaczać słup wody i zasysać zator, skutek będzie odwrotny od oczekiwanego.

W przypadku sprzętu takiego jak sprężyna częstym uszkodzeniem przy nieumiejętnym użyciu jest uszkodzenie ceramicznej miski sedesu. Pamiętaj żeby rozłożyć materiał ochronny na misce zanim wprowadzisz do niej sprężynę.

Uwaga! – Jeśli napotkasz opór podczas przepychania, nie koniecznie jest to zator. Możliwe że sprężyna zaklinowała się na ostrym zakręcie w instalacji, na kolanku które uniemożliwia dalsze prowadzenie sprężyny. Możliwym jest również że sprężyna natrafiła na wlot do odpływu kanalizacyjnego, który jest zabezpieczony przed wprowadzaniem narzędzi mechanicznych. W takich sytuacjach największym błędem jest dalsze prowadzenie sprężyny które gwarantuje uszkodzenie instalacji i przykre następstwa.

Używanie przepychacza i sprężyny po zastosowaniu ługu sodowego (kreta)

To również jest częsty błąd i jego konsekwencje bywają dramatyczne. Ług sodowy wytworzony z zasady sodowej w postaci granulatu, jest silnie żrącą substancją. Pomieszczenie w którym jest stosowany musi być silnie wietrzone. kontakt ze skórą wywołuje dotkliwe trudno gojące się oparzenia.

Przepychanie brodzików pod prysznicem

W brodzikach często instaluje się osadniki podobne do syfonów, mające na celu odseparowanie włosów, które są główną przyczyną zapychania się brodzików. Najczęstszym błędem przepychania brodzików jest pozostawienie osadnika wewnątrz odpływu. Zawsze pamiętaj o jego usunięciu.

Spróbuj usunąć usterkę samodzielnie

Ale pamiętaj o zachowaniu należytej staranności i uwagi. Próbuj uniknąć przedstawionych błędów i korzystaj z naszego doświadczenia. Jeśli jednak uważasz że potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skontaktować się z nami. Zapraszamy.

5/5 - (5 votes)
error: Treść jest chroniona
Scroll to Top