video inspekcja zlewu warszawa

Drożna instalacja kanalizacyjna

Jak dbać o instalację kanalizacyjną aby nie zapychała się?

Przy normalnym użytkowaniu instalacji kanalizacyjnej zawsze wytrącają się osady, które mogą z czasem zapychać naszą kanalizację. Głównymi wrogami są tłuszcz i kamień ale zdarza się również że kanalizacja jest źle zaprojektowana, posiada zbyt ostre zakręty lub niezbyt strome spadki, co utrudnia przepływ wody i nieczystości. Jeśli instalacja jest błędnie wykonana, będzie się nienaturalnie często zapychać, dwa razy zapchana kanalizacja w ciągu roku to niepokojący sygnał. Zalecamy wtedy Video – Inspekcję kanalizacji. Na monitorze widać każdy element instalacji i można jednoznacznie potwierdzić, co jest główną przyczyną zapychającej się kanalizacji.

Kontroluj to, co dostaje się do instalacji kanalizacyjnej

Dobra domowa polityka gospodarowania odpadami powinna być nawykiem. Nie powinno się wrzucać do instalacji papieru, materiałów tekstylnych, pieluch i nawilżanych chusteczek, gazet, ogólnie celulozy. Celuloza rozpada się pod wpływem wody na cieńsze włókna które mogą opuścić kanalizację ale potrafi także kumulować się, tworząc bardzo twarde zbite zatory. Na pewno nie raz zdarzyło ci się za pomocą wody i odpowiedniej siły stworzyć twardą kulkę z papieru toaletowego. W kanalizacji, to woda pod ciśnieniem jest właśnie tą siłą która może skompresować celulozę i stworzyć zator. Obok sedesu zawsze warto mieć hermetyczny pojemnik na brudny papier, do którego powinna trafiać zużyta celuloza. Jeśli nie masz jeszcze takiego zwyczaju, to warto go nabyć. Późniejsze przepychanie rur może być uciążliwe i kosztowne.

Tłuszcz zwierzęcy, np smalec pod wpływem temperatury zmienia stan skupienia. Pamiętaj o tym aby nie wlewać tłuszczu z patelni do instalacji bo z całą pewnością zapchasz ją, gdy tłuszcz ostygnie i osadzi się na ścianach rur, i podczas hydrolizy przekształci się do postaci mydła. Zatory tłuszczowe często zapychają odpływy kanalizacyjne łączące instalację ze studzienkami, a wtedy potrzebne jest urządzenie ciśnieniowe do udrażniania rur, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Instalację mogą również zapchać odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ze zlewu w kuchni, zatem zadbaj o właściwe zabezpieczenie w postaci specjalnej kratki na odpływ aby większe odpady nie mogły się przedostać do rur.

Jeśli masz dzieci, koniecznie poinstruuj najmłodszych o tym co można wyrzucać do kanalizacji, a czego nie. Z całą pewnością unikniesz w ten sposób potencjalnego zapchania rur przez długi czas

Zapobieganie powstawania kamienia w kanalizacji

Przez lata użytkowania instalacji kanalizacyjnej płukanej wodą o dużej twardości, na ścianach rur powstaną trudne do usunięcia złogi kamienia. Kamień może wytworzyć się zarówno w instalacji wewnętrznej jak i na odpływie. Kamień potrafi również niszczyć urządzenia takie jak pralki i zmywarki, dlatego też  stosuje się specjalne preparaty do zmiękczania wody.

Dlaczego w instalacji kanalizacyjnej odkłada się kamień?

Woda którą otrzymujemy od wodociągu czy z ujścia głębinowego jest często bogata w magnez oraz wapń. Oznacza to że magnez i wapń mogą występować w wodzie w postaci wolnych jonów oraz w postaci wodorowęglanów rozpuszczonych w wodzie. Pod wpływem temperatury np. podczas gotowania wody w czajniku, wodorowęglany rozpadają się tworząc węglan wapnia i wodzian magnezu, które osadzają się tworząc złogi. Dlatego też, nie powinno wlewać się wrzątku do instalacji kanalizacyjnej.

Aby kanalizację zachować drożną należy używać sody i octu raz na jakiś czas, co pomoże w utrzymaniu drożności instalacji. W jaki sposób należy to robić, napiszemy w oddzielnym poście.

Masz problemy z kanalizacją?

Zapraszamy do kontaktu z nami, zajrzyj na stronę główną –  i sprawdź co możemy zrobić dla ciebie – https://oczyszczaniekanalizacji.pl. Formularz kontaktowy oraz numer telefonu znajdziesz w zakładce kontakt.

5/5 - (5 votes)

Leave a Comment

error: Treść jest chroniona