domowy sposób przepychania rur Warszawa

Domowe sposoby przepychania rur kanalizacyjnych

Czy zdarzyło Ci się nieoczekiwanie zatkać odpływ? Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest skontaktowanie się z profesjonalnym hydraulikiem i zlecenie przepychanie rur. Czasami nie jest to możliwe. Domowe sposoby przepychania rur kanalizacyjnych są również zalecane jako prewencyjne, sporadyczne czyszczenie instalacji z tłuszczu. W ten sposób sami możemy zadbać o dłuższą i bezproblemową żywotność instalacji hydraulicznej. Ten artykuł zawiera instrukcje szybkiego usuwania osadu z rur. Dowiedz się, jak rozpoznawać blokady, usuwać je za pomocą prostych narzędzi i zapobiegać nawrotom. Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji.

Domowe sposoby przepychania rur kanalizacyjnych

Pogotowie kanalizacyjne Sidex służy pomocą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu! Jeśli nie masz pewności, czy możesz samodzielnie wyczyścić rurę odpływową, skontaktuj się z naszym zespołem doświadczonych techników. Spraw, aby Twoje rury kanalizacyjne były jak nowe!

Tłok ciśnieniowy – zwany inaczej przepychaczka

Pierwszym krokiem do pozbycia się zatoru jest wypróbowanie tłoka. Jest on podstawowym narzędziem do prób napraw domowymi sposobami. Przepychaczka działa poprzez tworzenie ssania. Metoda doskonale sprawdza się do czyszczenia odpływów zlewozmywakowych.
Zacznij od usunięcia nadmiaru wody z umywalki lub wanny. Następnie zdejmij pokrywę (kratkę) odpływu. Umieść przepychaczkę nad odpływem i mocno dociśnij, aby uszczelnić. Energicznie pompuj kilka razy przed szybkim podniesieniem. Rób to przez około 1 minutę. To wystarczy, aby usunąć blokadę. Ważne jest by przy stosowaniu tej metody dokładnie zatkać ujście powietrza. Wszelkiego rodzaju ujścia chroniące przed przepełnieniem zlewu muszą być szczelnie zatkane. Inaczej wpompowywane powietrze nie utworzy próżni wewnątrz udrażnianego odpływu.

Ocet i soda oczyszczona

Jeśli przepychak nie działa, spróbuj domowej metody roztworu octu i sody oczyszczonej. Jest to bezpieczny i naturalny sposób na udrażnianie kanalizacji. Wlej 1/3 szklanki sody oczyszczonej do odpływu i pozwól jej spłynąć tak głęboko, jak to możliwe. Mieszanina będzie bąbelkować i pienić się podczas odblokowywania. Pozostaw roztwór na 10-15 minut, a następnie wlej gorącą (niekoniecznie wrzącą) wodę do odpływu kanalizacji. Pomoże to bród, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Jeśli to nie zadziała za pierwszym razem, powtórz jeszcze kilka razy, aż znikną wszystkie nieczystości.

Spirala, sprężyna kanalizacyjna

Sprężyny do przepychania rur dostępne są obecnie w każdym sklepie hydraulicznym i budowlanym. Jest to narzędzie do udrażniania dalszych części odpływu. Przed zastosowaniem musimy zdemontować część układu tak by mieć możliwość wsunięcia jej wewnątrz rury. Wsuniętą w odpływ główkę udrażniającą obracamy przy pomocy rączki. W tej metodzie musimy szczególnie uważać by nie uszkodzić żadnego z elementów hydrauliki.

Wyciągnij włosy

Brzmi dziwnie? Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo naszych włosów trafia wprost do wąskiej rury umywalki. Cząsteczki włosów są jedną z najczęstszych przyczyn blokad. W takim przypadku najlepszym sposobem na oczyszczenie odpływu jest wyciągnięcie splątanych włosów. Jest na to kilka możliwości. Jedną z możliwości jest zagięcie drucianego wieszaka (lub podobnego urządzenia) na haku. Włóż haczyk do odpływu i delikatnie usuń kępki włosów. Należy pamiętać, że użycie wieszaka drucianego może zarysować lub uszkodzić rurę.

Wyczyść kolanko

Kolejnym sposobem jest odkręcenie kolanka w systemie odpływowym. Kolanko to zakrzywiony odcinek rury znajdujący się zaraz pod zlewem. To w jego najbliższym sąsiedztwie bardzo często dochodzi do niedrożności rur w umywalkach. Pamiętaj o podstawieniu miski lub innego naczynia. Wewnątrz kolanka jest woda, której zadaniem jest zatrzymywanie gazów zbierających się wewnątrz rur kanalizacyjnych. Inaczej cała nagromadzona woda wyleje się wprost na podłogę.

Wrząca woda

Jest to chyba najłatwiejszy domowy sposób czyszczenia rur. Nie zawsze jednak będzie skuteczny. Wrząca woda doskonale usuwa tłuszcz, osad z mydła i resztki jedzenia. Aby to zrobić, usuń nadmiar wody ze zlewu. Następnie zagotuj wodę w dużym garnku lub czajniku i powoli wlej ją do odpływu. Przed wlaniem zimnej wody pozostaw gorącą wodę w zlewie lub wannie na kilka minut. Powtórz to kilka razy. Ciepło powinno wystarczyć do rozpuszczenia brudu, tłuszczu lub pozostałości mydła, które mogą powodować zatykanie.
Możesz na przemian używać samej wrzącej wody i wrzącej wody z 1/3 szklanki detergentu do naczyń. Dzięki tym prostym wskazówkom możesz szybko wyeliminować powolny odpływ.

Środki chemiczne do przepychania rur dostępne w sklepach

W sklepach budowlanych dostępne są różnego rodzaju środki chemiczne do przepychania rur. Do wyboru mamy zarówno różnorodność pod względem składu mieszaniny jak i sposobu dozowania. Granulki, żele, proszki, ciecze. Wybór jest ogromny.

Profesjonalne przepychanie rur vs domowe sposoby

Przepychanie zatkanych rur odpływowych nigdy nie jest łatwe. Domowe sposoby znacznie ograniczają nasze możliwości i nie zawsze okażą się skuteczne. Dlatego szczerze polecamy skorzystanie z profesjonalnej firmy oferującej przepychanie rur 24 h 7 dni w tygodniu. Pracownicy pogotowia kanalizacyjnego są wyposażeni między innymi w profesjonalne kamery inspekcyjne, które dokładnie ustalą miejsce oraz materiał zatoru. Posiadając dokładną wiedzę możemy lepiej dobrać odpowiedni sposób przepychania rur.

Domowe sposoby przepychania rur radzilibyśmy raczej traktować jako narzędzia do cyklicznego, prewencyjnego oczyszczania przedłużającego bezproblemową żywotność układu kanalizacji. Prosimy również pamiętać, że nieumiejętne stosowanie metod i dobranie niewłaściwej może zwiększyć skalę problemu. Nagromadzony bród jeśli nie zostanie dokładnie usunięty a jedynie delikatnie potraktowany np. zbyt delikatnymi środkami chemicznymi utworzy twardszy i trudniejszy do usunięcia zator. Tak samo zaszkodzić możemy przy fizycznym udrażnianiu. Niewłaściwie dobrane czynności mogą uszkodzić rury, uszczelki lub ceramikę łazienkową.

5/5 - (34 votes)
error: Treść jest chroniona