zamarznięta rura kanalizacji

Rury kanalizacyjne zimą

Pogoda, szczególnie w Polsce bywa zmienna i niezwykle kapryśna. Przy zbliżającym się okresie zimowym, nigdy nie mamy pewności czy ta pora roku będzie mroźna i siarczysta czy wręcz ciepła i pogodna. Przy wystąpieniu dużych mrozów, część właścicieli domów zastanawia się czy nie zamarzną rury. Sytuacja może dotyczyć osób wyjeżdzających na kilka dni z domu lub właścicieli domków letniskowych i wypoczynkowych. Nieruchomości tego rodzaju są zazwyczaj nieużytkowane w czasie zimowym. Jest więc w nich zimno i instalacje hydrauliczne nie przemieszczają wody.

Temperatura zamarzania wody w rurach

Na pytanie w jakiej temperaturze zamarznie woda w rurach nie ma idealnej i precyzyjnej odpowiedzi. Jest wiele uwarunkowań konstrukcyjnych mających bezpośredni wpływ. Przede wszystkim konstrukcja obiektu. Grubość ścian, izolacje rur, materiał wykonania, ocieplenie samego budynku. Inaczej również będzie odczuwalna temperatura ujemna wewnątrz przy zewnętrznych -2 stopniach a inaczej – 30. Czas trwania mrozów również ma istotny wpływ. Jeśli jesteśmy nieobecni dwa dni nie powinniśmy się martwić tak jak przy miesięcznej absencji.

Kanalizacja w okresie zimowym – problemy

Prawidłowo wykonana instalacja hydrauliczna kanalizacyjna jest bardzo istotną sprawą w projekcie wykonawczym każdego domu. Błędnie wykonany odpływ kanalizacji nie tylko może przyczynić się do łatwiejszego zamarzania, ale również być bardzie podatny na różnego rodzaju zatory rur odpływowych. Jak już Państwo zapewne wyczytaliście z naszych wcześniejszych publikacji nie ma nic gorszego w domach jednorodzinnych jak zatkana rura i niesprawny system kanalizacji. Właściciele takich nieruchomości często zrozpaczeni proszą nas o szybką pomoc i nieprzyjemnym, przykrym problemem. Nasze pogotowie kanalizacyjne i pogotowie hydrauliczne jest jak zawsze do Państwa dyspozycji 24 h 7 dni w tygodniu.

Użytkownicy niepewnych instalacji kanalizacyjnych bardzo często obawiają się awarii kanalizacji zimą. Prawidłowo zamontowana hydraulika przy temperaturach, jakie towarzyszą nam w ostatnich sezonach nie powinna zamarznąć. Najważniejsza kwestia to dla własnego spokoju przestrzegać i mieć na uwadze kilka istotnych spraw.

Instalacja hydrauliczna. Jak zapobiegać ewentualnym problemom.

Na ewentualne problemy z systemem hydraulicznym i kanalizacyjnym najlepiej zwrócić uwagę już na etapie projektowania i budowy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze wykonana hydraulika to nie tylko wewnętrzny spokój o niezamarznięte odpływy kanalizacji, ale i brak konieczności przepychania niedrożnych rur, zatkanych zwykłą eksploatacją. Należy mieć na uwadze miejsce prowadzenia rur. Zbyt płytko i blisko powierzchni gruntu będą bardziej podatne na niskie temperatury. Nie baz znaczenia są kąty rur, zwężenia i sam rozmiar. Wąskie ujście będzie zawsze bardziej podatne zarówno na zapychanie jak i zamarznięcie.

Zapobieganie zamarznięciu rur

Znacznie taniej i lepiej jest zapobiegać pewnym niechcianym zdarzeniom niż później naprawiać ich skutki. W okresie zimowym najbardziej narażone na zamarznięcia są zewnętrzne odcinki instalacji wodnej. Jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów powinniśmy opróżnić z wody instalację ogrodową. Wskazanym jest również demontaż lub odpowiednie zabezpieczenie zaworów. Głębokość przemarzania gruntu jest różna i zależy od temperatury zewnętrznej. Szacuje się że wynosi ona od pół do półtorej metra. Zabezpieczenie zewnętrznych przewodów wodnych instalacji i rur kanalizacyjnych najlepiej wykonać jeszcze na etapie budowy domu.

Sprawna kanalizacja zimą

Sprawność kanalizacji zimą to nie tylko odpowiedni montaż, ale i prawidłowa eksploatacja. Jakże ważna jest przepustowość kanalizacji, chyba nikomu nie musimy przypominać. Warto, jeszcze przed nastaniem mroźnych dni i nocy zamówić w naszej firmie usługę udrażniania rur.

Przepychanie rur poprawi przepływ nieczystości i zmniejszy ryzyko ich zamarznięcia.

Jeśli jednak pomimo zastosowania się do naszych wskazówek z Państwa kanalizacją będą występować problemy zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Przyjedziemy, zdiagnozujemy problem i pomożemy.

czyszczenie przepychanie rur warszawa

Woda zamarzła w rurach

Bardzo wysokie mrozy mogą nieść za sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Cofające lub niespływające nieczystości kanalizacji to mniejszy problem. Znacznie poważniejszym i droższym w naprawie może być pęknięcie rur. Jeśli rura już zamarzła można spróbować zwiększyć jej temperaturę poprzez np. specjalną dmuchawę ciepła. W takich przypadkach czas odgrywa ważną rolę. Im dłużej będziemy zwlekać tym większe jest ryzyko uszkodzenia i kosztownych napraw.

W takich czy innych problemach z kanalizacją polecamy nie podejmować samemu prób wykonania naprawy i poprosić o pomoc specjalistów. Przyjedziemy, zdiagnozujemy i skutecznie wyeliminujemy powstały problem.

SIDEX – udrażnianie przepychanie rur Warszawa, pogotowie kanalizacyjne i hydrauliczne

5/5 - (43 votes)
error: Treść jest chroniona
Scroll to Top