zapchany sedes Warszawa

Jak Pokonać Zapchany Sedes

Co może zapchać odpływ w toalecie?

Sedes posiada największą średnicę odpływu i jest dostępny dla dzieci, przez co może w nim wylądować wszystko o odpowiednich gabarytach. Od papierów poprzez telefony komórkowe aż do tłuszczów różnego pochodzenia. Udrożnienie odcinka odpływowego do instalacji zewnętrznej, z wc jako ostatnim urządzeniem w instalacji, może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zidentyfikować przyczynę powstania zatoru w WC?

Najlepszą metodą na identyfikację zatoru jest wprowadzenie kamery video na specjalnym wężyku, wyposażonej w diodę led. W rurach jest ciemno, więc lampka jest niezbędna. Taka metoda jest nazywana monitoringiem kanalizacji.

Jeśli nie dysponujemy podobnym narzędziem zawsze możemy podpytać domowników, czy przypadkiem coś konkretnego nie wylądowało w kibelku, bo tak naprawdę jest to jedyna metoda na identyfikację zapchanej rury, jeśli zator powstał nagle. W sytuacji gdy osady tłuszczowe lub kamień gromadziły się przez lata, identyfikacja nie będzie możliwa i wtedy należy wezwać pogotowie kanalizacyjne, które poradzi sobie z identyfikacją i usunięciem zatoru.

Jakie są domowe metody udrażniania WC?

Tutaj omówię narzędzia i środki które najczęściej stosowane są w użytku domowym. Większość z nich można nabyć w każdym markecie budowlanym.

Praktyczny gumowy przepychacz do rur

Gumowy przepychacz sanitarny powinien mieć swoje miejsce w każdym domu ponieważ jest to pierwszy oręż do walki z zapchaną rurą. Podczas przepychania sedesu gumą, wtłaczamy wodę pod ciśnieniem w nadziei że zator odpuści i rura pozostanie przepchana. Przepychacz jest skuteczny na bliskich odcinkach, przy zatorach fizycznych takich jak włosy z tłuszczem, papier itp. Jeśli zator powstał na odcinku znacznie oddalonym od sedesu lub ma inne pochodzenie, przepychacz może nie wystarczyć.

Kret na papier

Jest takie zwierzę, wielki szkodnik upraw które zwane jest kretem. Kretem nazywa się również ług sodowy, który zmieszany z wodą wlewa się do kanalizacji w celu rozkładu włókien celulozy z  których składają się papiery toaletowe, ręczniki, chusteczki, waty oraz inne pochodne papieru. Zatem jeśli sedes zapchany jest papierem, to możemy z powodzeniem użyć kreta który rozpuści celulozę i udrożni rurę. Uwaga! Ług sodowy jest żrący i może uszkodzić ciało. Bezwzględnie należy trzymać go poza zasięgiem dzieci które w swojej pomysłowości mogą wykorzystać go niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli operacja się nie powiedzie, wtedy prawdopodobnie zator ma inne pochodzenie. Po użyciu ługu sodowego trzeba bardzo uważać żeby woda z ługiem nie cofnęła się podczas używania przepychacza. Jeśli ta metoda zawiedzie, najlepiej skontaktować się ze specjalistą i bezwzględnie powiadomić go że ług był wlewany do systemu kanalizacyjnego. Jeśli nie masz zaufanego hydraulika, skontaktuj się ze specjalistami od przepychania rur kanalizacyjnych.

Potężna sprężyna ręczna i mechaniczna

Wytaczamy ciężką artylerię. Sprężyna to armata wśród rynsztunku do przepychania rur. Tą metodą możemy nie tylko udrożnić ale również uszkodzić instalację kanalizacyjną. Sprężyna to ostateczność w instalacji domowej i jeśli chcesz jej poprawnie użyć musisz pamiętać o kilku zasadach. Jeśli przerwiesz instalację kanalizacyjną zabudowaną, czeka cię kosztowny remont więc postępuj ostrożnie. Jeśli masz plan kanalizacji i wiesz jakiego rodzaju połączeń używano, możesz spokojnie stwierdzić czy sprężyna nie zatrzyma się na łączeniu, np. kolanku o kącie 90. Niestety sztywna sprężyna bardzo słabo radzi sobie z kątem prostym i to jest zazwyczaj miejsce w którym dochodzi do uszkodzenia rury. Pamiętaj o tym aby osłonić miskę sedesu materiałem, który zapobiegnie uszkodzeniu wielkiego ucha. Sprężyna może nam porysować miskę sedesu lub doprowadzić do pęknięcia w ceramice. Dodatkowo pamiętaj że podczas używania sprężyny ręcznej wkładasz siłę i gdy sprężyna ulegnie skręceniu, rączka może odbić doprowadzając do uszkodzeń ciała. Jeśli nadal nie udało ci się usunąć zatoru i woda dalej nie odpływa, zadzwoń po specjalistów od udrażniania kanalizacji.

Cudowna woda z octem

Woda z octem to bardziej profilaktyka, niż usuwanie nagłego zatoru kanalizacyjnego. Woda z octem najlepiej radzi sobie z osadem kamiennym z twardej wody. Podgrzaną należy wlać do systemu kanalizacyjnego. Pamiętaj, że woda z octem nie poradzi sobie z resztkami jedzenia. Czynność wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Wiadomo, że osady z kamienia umożliwiają dalsze osadzanie się tłuszczów i zmniejszają drożność kanalizacji zatem stosuj ocet profilaktycznie, wydłużysz tym samym czas drożności systemu kanalizacyjnego. Woda z octem nie poradzi sobie z resztkami jedzenia.

Mieszanka sody oczyszczonej z octem

Ocet można połączyć z sodą oczyszczoną (Wodorowęglanem sodu) aby wywołać reakcję podobną do tej która tworzy ług sodowy z granulatu wodorotlenku sodu. Zanim jednak spróbujecie zastosować tę metodę, radzimy zachować wyjątkową ostrożność. Żrące związki sodu mogą poradzić sobie z większością zatorów organicznych i usuną również kamień ale substancję należy pozostawić w rurach do kilku godzin. Pamiętajcie o wietrzeniu pomieszczenia i nie używaniu odpływu do czasu kiedy odpływ będzie drożny.

Czego potrzebujesz aby spróbować zmierzyć się z zapchanym odpływem za pomocą tej metody?

  • 100ml Wodorowęglanu sodu – czyli sody oczyszczonej
  • 100ml octu
  • Szmatka z materiału
  • 3l zagotowanej wody

Instrukcja:

  1. Sodę wsyp do odpływu
  2. Wlej ocet
  3. Zatkaj odpływ aby odciąć dopływ powietrza i zapobiec uwalniania się gazu powstałego w reakcji sody z octem i wodą
  4. Pozostaw odpływ na kilka godzin (ok. 2-3 godziny)
  5. Zagotuj wodę i wlej do odpływu
  6. Powtarzaj do skutku

Domowe metody udrażniania rur zawodzą, co robić?

Jeśli zastosowane metody nie pomogły, trzeba zrobić video inspekcję kanalizacji i sprawdzić co jest przyczyną zatoru. Kanalizacja składa się z instalacji zewnętrznej i wewnętrznej. Do obsługi instalacji kanalizacyjnej zewnętrznej, tej która łączy się ze studzienką odpływową lub szambem, potrzebne są stosowne uprawnienia. Jeśli zator powstał na odcinku poza instalacją wewnętrzną, jest to np awaria pionu albo zator w odpływie do studzienki, trzeba użyć urządzenia ciśnieniowego. Wszystkie inne zawiodą jeśli zator jest bardzo poważny. Urządzenie ciśnieniowe zwane potocznie WUKO, od producenta pierwszych tego typu maszyn w kraju, są bardzo skuteczne i wymagają specjalistycznej wiedzy do obsługi. Jeśli naprawdę nie wiesz co się stało, zawsze warto skontaktować się z nami. SIDEX to specjaliści od przepychania rur i odpływów kanalizacyjnych. Działamy na terenie Warszawy.

4.9/5 - (35 votes)

Leave a Comment

error: Treść jest chroniona