FAQ

Pytania i Odpowiedzi – Problemy z Kanalizacją

Jak odetkać rury zapchane papierem?

Co to jest papier toaletowy?

Celuloza drzewna z której produkowany jest papier, jest substancją pochodzenia organicznego, zatem usunięcie zatoru z papieru jest jednym z najłatwiejszych zadań z jakimi przychodzi nam się mierzyć. W przypadku niewielkich ilości papieru, spływa on sam nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla instalacji. Celuloza bardzo zanieczyszcza wodę z uwagi na to że się w niej nie rozpuszcza.

Dlaczego zapchała się rura?

Papier pod wpływem wody staje się miękki, jego włókna zaczynają się rozdzielać, a pod ciśnieniem rozdzielone włókna zbijają się ze sobą tworząc naprawdę twardą strukturę, która po osuszeniu przypomina drewno. Wystarczy wrzucić do toalety nadmiar papieru lub kilka grubszych ręczników papierowych, a woda tłoczona pod ciśnieniem załatwi sprawę, czyli skutecznie skompresuje papier do postaci zatoru.

Jakich narzędzi potrzebuję do przepchania zatoru z papieru?

Sprawdź czy masz pod ręką gumową przepychaczkę do rur. Jeśli tak, możesz spróbować cofnąć zator, lub popchnąć go dalej, choć jest to kolejne ryzyko dalszej kompresji papieru i utwardzania zatoru.

Jeśli przepychaczka nie radzi sobie z zatorem, możesz zawsze próbować sprężyny mechanicznej, o ile taką dysponujesz. Sprężyna ręczna nie jest drogim urządzeniem ale bardzo niewygodnym w stosowaniu, poza tym nieumiejętne stosowanie, może doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Pamiętaj o zabezpieczeniu np. szmatą elementów ceramicznych urządzeń sanitarnych aby ich nie porysować.

Jeśli sprężyna nie poradziła sobie z zapchaną papierem rurą, papier można rozpuścić do postaci wiskozy za pomocą ługów sodowych, które tworzą się podczas reakcji wodorotlenku sodu, popularnie zwanego sodą kaustyczną, z wodą. Niestety żrący ług sodowy może być bardzo niebezpieczny w przypadku gdy woda odbije i cofnie się z powrotem do muszli. Ług sodowy potrafi poradzić sobie z większością zatorów organicznych w tym z zatorami tłuszczowymi, papierowymi, tamponowymi, czy zatorami wywołanymi ręcznikami papierowymi.

Jak zapobiegać powstaniu zatorów z papieru?

W niektórych krajach europejskich i stanach zjednoczonych stosowane są cienkie rury w kanalizacji, więc tam papieru nie wrzuca się do układu. Służą do tego specjalne pojemniki. Obecnie w Polsce co raz rzadziej wyrzuca się papier do toalety, dzięki czemu ryzyko powstania zatorów jest co raz mniejsze. Ustaw specjalną puszkę w toalecie właśnie na papier toaletowy i ręczniki. Ograniczysz w ten sposób zanieczyszczenie wody włóknami celulozowymi a twoje rury pozostaną drożne.

Jak usunąć zator tłuszczowy blokujący odpływ kanalizacyjny?

Udrożnienie rury z zatorem tłuszczowym jest wielokrotnie trudniejsze niż z papierowym, z uwagi na to że taki osad tłuszczowy tworzy się prze lata użytkowania kanalizacji i wlewania do niej tłuszczy.

Co to jest tłuszcz?

Tłuszcze to substancje organiczne nierozpuszczalne w wodzie. Tłuszcze zwierzęce mają postać stałą w normalnych warunkach, podgrzanie powoduje rozpuszczenie tłuszczu do cieczy. W takiej postaci tłuszcz zwierzęcy jest często wlewany do kanalizacji, co jest bardzo ryzykowne, ponieważ schłodzony tłuszcz zwierzęcy zamienia się ponownie w ciało stałe. Tłuszcze służą jako pożywka dla niektórych szczepów bakterii, dzięki czemu można usunąć nawet wieloletnie złogi ale nie jest to proces natychmiastowy.

W jaki sposób tłuszcz zapycha instalację kanalizacyjną?

Tłuszcze przylegają do ścianek rur, gromadząc się stale i stopniowo zmniejszając drożność rur odpływowych. Są obecne praktycznie w każdych odpadach odprowadzanych do instalacji kanalizacyjnej, zatem możemy jedynie ograniczyć ilość którą wlewamy do rur. Złogi tłuszczowe narastają latami, na długich odcinkach rur, często na instalacji zewnętrznej przez co ich usunięcie bywa kłopotliwe.

Czego mogę użyć do przepchania rur zapchanych tłuszczem?

Najskuteczniejszą samodzielną metodą udrożnienia rur zapchanych tłuszczem jest użycie bakterii beztlenowych rozpuszczających złogi tłuszczowe. Niestety proces ten trwa i powinien być przeprowadzany cyklicznie, kiedy jeszcze złogi nie są duże. Jak wiadomo gdy zalegają duże ilości tłuszczu, bakterie mogą potrzebować dużo czasu na poradzenie sobie z nimi, a czasem tego czasu może nam brakować.

W przypadku zapchania odpływu kanalizacyjnego i konieczności nagłego reagowania, będziesz potrzebować węża ciśnieniowego (WUKO). Wąż dzięki specjalnie skierowanym dyszom podąża wzdłuż rur i wodą pod ciśnieniem rozbija osady nagromadzone przed nim, natychmiastowo wypłukując pozostałości. Urządzenie ciśnieniowe potrafi rozbić nawet złogi kamienia, które są najtrudniejsze do usunięcia ze względu na ich twardość.

Jak zapobiegać powstawaniu zatorów tłuszczowych?

Domowa metoda to cykliczne wlewanie wrzącej mieszaniny octu i wody ale nie jest to najskuteczniejsza metoda. Najlepiej jest stosować bakterie które doskonale radzą sobie z tłuszczami. Te zabiegi wymagają cyklicznego powtarzania ale na pewno pozwolą nam zaoszczędzić i wydłużyć użyteczność kanalizacji.

Jak pozbyć się kamienia z rur kanalizacyjnych?

Kamień w instalacji to niewątpliwie najtrudniejszy do usunięcia zator wymagający więcej czasu niż pozostałe rodzaje zatorów.

Co to jest osad z kamienia?

Kamienny osad tworzy się latami w wyniku wytrącania osadu z twardej wody, bogatej w magnez i wapń. Woda pod wpływem ogrzewania wytrąca osad, który przykleja się do ścianek rur, ciągle obniżając drożność kanalizacji, aż do momentu w którym rury stają się całkowicie nie drożne.

Jakie są domowe sposoby na udrożnienie rur zapchanych kamieniem?

Najlepszym domowym sposobem jest wrzątek wody z octem w mieszaninie 50/50. Powolne wlewanie do rur tej substancji powoduje rozpad złogów wapiennych i odrywanie się ich od rur. Zabieg trzeba powtórzyć aby skutecznie pozbyć się zatoru.

Co jeśli ocet nie pomaga?

Jeśli jest to kamień osadowy w instalacji wewnętrznej, ocet powinien sobie z nim poradzić. Jeśli tak się nie stanie, warto wykonać inspekcję kanalizacji za pomocą kamery video i sprawdzić gdzie jest przyczyna zatoru, następnie spróbować sprężyną. Ostatecznie może nam pomóc pianowanie kanalizacji biodegradowalną pianą, którą wtłacza się pod małym ciśnieniem do rur. Reakcje chemiczne powinny rozbić kamień, a po spłukaniu osad powinien opuścić instalację.

Jeśli jednak jest to zator na przyłączu kanalizacyjnym, najskuteczniej jest użyć urządzenia ciśnieniowego (WUKO). Wysokie ciśnienie powinno wypłukać kamień. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności wymiany odcinka który jest zapchany. Poprawną diagnozę możemy przeprowadzić tylko za pomocą kamer.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w rurach?

Najlepszą metodą jest zmiękczanie wody za pomocą filtrów odwróconej osmozy które montuje się w szafkach kuchennych. Warto cyklicznie przelewać wodę z octem aby wydłużyć żywotność rur.

Jak zidentyfikować z jakim rodzajem zatoru rur mamy do czynienia?

Jeśli woda schodzi powoli z każdego urządzenia, w tym znajdującego się najbliżej odpływu kanalizacyjnego, możemy przyjąć że zator powstał poza instalacją wewnętrzną. Odpływ kanalizacyjny najlepiej oczyszczać za pomocą ciśnienia, używając WUKO, wtedy najpierw należy wprowadzić kamerę i sprawdzić co dokładnie jest przyczyną zapchanej rury.

Jeśli woda nie schodzi na określonym odcinku, a odpływa swobodnie na ostatnim urządzeniu podłączonym najbliżej odpływu kanalizacyjnego, to znaczy że mamy problem wewnątrz. Sprężyna mechaniczna, inspekcja syfonu, woda z octem powinny rozwiązać problem.

Jeśli mamy zapchaną toaletę to prawdopodobnie papier toaletowy, wata lub ręczniki papierowe. Powinna pomóc sprężyna.

Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do nas.

Świadczymy usługę pogotowia hydrauliczno-kanalizacyjnego i na pewno pomożemy poradzić sobie z problemem.

error: Treść jest chroniona