problemy z kanalizacją zimą

Kanalizacja zimą – najczęstsze problemy

Zimowe problemy z kanalizacją to najczęściej te, które występują w domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej w miesiącach mroźnych. Jednakże czy są to jedyne problemy? Tak właśnie większość właścicieli domów rozumie zagadnienie przez zamarzające rury. To jednak nie jest jedyna awaria, która może nam się przytrafić.

Najczęstsze zimowe problemy kanalizacyjne

Każda usterka kanalizacji wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Problemy z hydrauliką w zimie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zamarznięte i zatkane rury mogą szybko spowodować dalsze uszkodzenia. Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby chronić swój system odpływowy i uniknąć typowych problemów występujących zimą. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Roślinność w odpływie

Jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze ściekami jest wdzieranie się korzeni drzew. Może się to zdarzyć, gdy korzenie przedostaną się przez słabe lub popękane rury i zatkają lub uszkodzą rurę. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń, należy regularnie sprawdzać obszary systemu kanalizacyjnego, które są podatne na wnikanie korzeni drzew pod kątem oznak zużycia.

Osad z tłuszczu i innych zanieczyszczeń

Problemem, który występuje często i nie tylko zimą jest zatkana rura przez różnego rodzaju osady. Tłuszcz, brud, włosy potrafią skutecznie zablokować odpływ kanalizacji. Dobrą praktyką jest sukcesywne i regularne stosowanie spuszczanie w rurach gorącej wody. Po więcej wskazówek w tym temacie odsyłamy do naszego innego artykułu zatytuowanego domowe sposoby przepychania rur kanalizacyjnych.

Niewłaściwa izolacja rur kanalizacyjnych

Prawidłowa izolacja rur, która skutecznie ochronie je przed mrozem znacznie zmniejszy ryzyko ich uszkodzeń. Nigdy nie wiemy jaka zima będzie w danym sezonie. W ostatnich latach w Polsce zimy są raczej łagodne. Co jednak w sytuacji dłuższych mrozów z temperaturą -25? Nasze rury powinny być przygotowane na każdą ewentualność.

Zamarznięte rury kanalizacji

Zamarznięte rury są niemiłą niespodzianką, a ich naprawa może być bardzo kosztowna. Dlatego zdecydowanie lepiej wcześniej przedsięwziąć środki ostrożności. Aby uniknąć tego problemu, wszystkie rury w ścianach zewnętrznych lub w nieogrzewanych pomieszczeniach powinny być izolowane za pomocą materiałów specjalnie do tego przeznaczonych. Powinniśmy też sprawdzić czy ciepło jest rozprowadzane po całym domu w miesiącach zimowych. Dzięki temu rura będzie ciepła w chłodne dni. Dobrym pomysłem jest również wyłączenie zewnętrznego systemu zraszaczy i odkręcenie kranów podłączonych do zewnętrznych rur, aby umożliwić odpływ wody pozostałej w rurach. Zastosowanie tych prostych kroków pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zatkane odpływy kanalizacyjne

Zatkany odpływ kanalizacyjny jest problemem spowodowanym gromadzeniem się brudu i innych substancji wylewanych do rur. Na szczęście istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, aby zminimalizować ryzyko awarii i zapewnić płynny przepływ wody w wannie, zlewie i toalecie. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać kratki odpływowe pod kątem zabrudzeń. Uwięzione jedzenie, włosy i inne zanieczyszczenia mogą z czasem gromadzić się i powodować niedrożność. Możesz również rozważyć użycie użycie substancji chemicznych do udrażniania rur dostępnych w sklepach. Chemia pomaga rozbić tłuszcz i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się na ściankach rur. Niestety preparaty te nie dają 100% gwarancji. Zdarza się że pogorszą problem i utworzą twardą bryłę, która jeszcze skuteczniej zablokuje odpływ wody. W takich sytuacjach lepiej już nie eksperymentować samemu i zadzwonić do fachową pomoc profesjonalnej firmy.

Problemy z szambem

Jeśli posiadasz w swoim domu szambo, zimowa pogoda może spowodować jego zamarznięcie i pękanie instalacji. W celu uniknięcia potencjalnych uszkodzeń zimą, możesz podjąć pewne środki ostrożności. Specjalne dodatki mające na celu obniżenie temperatury zamarzania wody w szambie pomagają chronić system przed mroźną zimą. Działają tak samo jak obecny w każdym samochodzie płyn do spryskiwaczy. Tam również każdy kierowca w czasie zimowym sprawdza temperaturę zamarzania. Ponadto regularne przeglądy i czyszczenie elementów systemu szamba minimalizują ryzyko problemów.

4.9/5 - (38 votes)
error: Treść jest chroniona
Scroll to Top