problem ze zlewem w kuchni warszawa

Zapchany Zlew – Zmora w Kuchni

Czemu zlew się zapycha?

Aktualnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów zlewów kuchennych, nawet tych posiadających szatkownicę czy rozdrabniarkę, która doprowadzi do rozdrobnienia odpadów stałych, które następnie mogą swobodnie odpłynąć z nasze instalacji kanalizacyjnej. Pomimo tego że mamy te nowoczesne narzędzia, i tak może spotkać nas przykra sytuacja w której zlew się zapchał i trzeba coś na to poradzić.

Zlewy zapychają się zasadniczo trzema rodzajami odpadów:

  • tłuszczem, jeśli wlewamy rozpuszczony tłuszcz zwierzęcy do zlewu, np. z patelni.
  • Odpadami stałymi pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w tym włosami, papierem, kawałkami żywności
  • Chemią używaną do czyszczenia i mycia, ponieważ potrafi ona się spienić z drobinami innych odpadów i zablokować syfon

Jak zapobiegać zapchaniu zlewu? 

Podstawowymi zasadami którymi należy się kierować w obsłudze zlewu są

  1. Nigdy nie wlewać rozgrzanego tłuszczu do zlewu. Trzeba tu również nadmienić że rozgrzany tłuszcz może doprowadzić do zapłonu papieru lub folii dlatego prosimy o szczególną ostrożność. Najczęściej taki tłuszcz odlewamy do szklanego naczynia i pozwalamy mu wystygnąć.
  2. Używamy kratki na odpływ którą możemy z łatwością wyjąć i oczyścić. Teraz często zamiast metalowych kratek możemy spotkać się z silikonowymi nakładkami na wlew, które są doskonałe ponieważ nie przylegają do nich odpady.
  3. Jeśli nie posiadamy rozdrabniarki, nie wrzucamy stałych fragmentów pokarmu ani innych, nierozpuszczalnych materiałów ponieważ wtedy klęska murowana.
  4. Nie wrzucamy włosów, sierści, nici ani żadnych tego typu odpadów do zlewu.

Jak odetkać zapchany zlew?

Jeśli już zapchaliśmy zlew, warto najpierw ustalić czym zlew został zapchany i na jakim odcinku. Jeśli nie możliwe jest ustalenie przyczyny zatoru, zalecamy kontakt z fachowcem który posiada monitoring video i może wprowadzić kamerę do instalacji kanalizacyjnej, następnie jednoznacznie stwierdzić czym jest ów zator. Koniecznie sprawdź inne urządzenia sanitarne, może okazać się że zator powstał na innym odcinku, niż ten spodziewany.

Gdy ustaliliśmy już przyczynę powstania zatoru, możemy powoli zacząć zabierać się za jego usuwanie.

Jeśli zator dotyczy syfonu

Priorytetem jest sprawdzenie odcinka między syfonem a zlewem. Aby to sprawdzić, najpierw musimy przyszykować sobie wiaderko lub miskę do którego przepuścimy zgromadzoną w rurze wodę, jakąś szmatkę albo ścierkę, bo może się zdarzyć że trochę nabałaganimy. Zazwyczaj zlewy montuje się z zabudową i otwieraną szafką aby w łatwy sposób można było się dostać do syfonu. Podstawiamy wiaderko i odkręcamy górną część syfonu. Syfony zazwyczaj są plastykowe z gumowymi uszczelkami, więc nie powinno być żadnych problemów z ich odkręceniem. W sytuacji zapchanego syfonu, trzeba wyjąc jego ruchome elementy i usunąć szlam, tłuszcz i osad z osadnika, porządnie opłukać syfon i ponownie przykręcić uważając na szczelność. Nie chcemy aby podczas obsługi zlewu ciekło nam do szafki. Na koniec przeprowadzamy test drożności rur i jeśli woda dalej nie przepływa swobodnie przez instalację i gdzieś zapchała się rura. W tej sytuacji warto wezwać pogotowie kanalizacyjne aby zweryfikowali co mogło się stać.

Jeśli zapchała się rura za syfonem

Tutaj jeśli mamy pewność co zapchało rurę możemy użyć gorącego octu aby pozbyć się kamienia, ługu sodowego jeśli to celuloza pochodząca z papieru, choć raczej taki zator częściej występuje za sedesem i w przypadku gdy to resztki jedzenia bądź inny ciało o zwartej konsystencji możemy użyć sprężyny mechanicznej. Sprężynę należy wprowadzić do rury za syfonem aby nie zniszczyć zlewu. Sprężynę mechaniczną możemy kupić w każdym sklepie hydraulicznym lub w hiper markecie. Jeśli pomimo naszych zabiegów woda nadal nie spływa, może się okazać że zapchał się odpływ kanalizacyjny lub pion, poza instalacją wewnętrzną. Aby to sprawdzić, należy spuścić wodę w ostatnim urządzeniu przed odpływem głównym. Zazwyczaj jest to sedes. Jeśli woda nie schodzi mamy do czynienia z zapchanym odpływem kanalizacyjnym do studzienki, lub zatorem w pionie kanalizacyjnym, w przypadku mieszkań w blokach. W tej sytuacji bezwzględnie należy wezwać pomoc wyspecjalizowanej w przepychaniu rur jednostki. Zespół do pracy z zatorami odpływowymi powinien posiadać urządzenie ciśnieniowe do płukania odpływów, potocznie zwane WUKO od producenta tych urządzeń, którym pod ciśnieniem rozbije większość zatorów. Do udrażniania odpływów kanalizacyjnych potrzeba fachowej pomocy, bardzo prosimy nie próbuj samodzielnie, ponieważ możesz uszkodzić całą instalację i narazić się na ogromne koszty.

Jak dobrać narzędzia potrzebne do przepychania zlewu?

W każdym hipermarkecie możesz znaleźć potrzebne narzędzia. Na pewno pamiętaj o:

  • Rękawicach, najlepiej solidnych z grubej gumy lub innego tworzywa.
  • Gumowym przepychaczu, który powinien znajdować się w każdym domu. W przypadku zatoru w syfonie, słup wody może urwać syfon, więc zachowujemy ostrożność.
  • Sprężynie, po odkręceniu syfonu można wprowadzić ją do rury, jeśli zator powstał w tej części instalacji. Tutaj zachowujemy szczególną ostrożność, ponieważ rury odpływowe często są z plastiku i możemy je uszkodzić. Osobiście uważam że sprężyna tez powinna mieć swoje miejsce w domu. Zawsze możesz nabyć mechaniczną sprężynę i postępować zgodnie z instrukcją.
5/5 - (2 votes)

Leave a Comment

error: Treść jest chroniona